Menu
Your Cart

Hakkımızda

Tarihçesi M.Ö. 800'lü yıllara dayanan, hazırlanışı ve pişirilmesi emek isteyen içli köftenin çok sevilmesine rağmen ulaşılamadığından dolayı sofralarımızdan her geçen gün uzaklaşması, farklı sektörlerde çalışan iki girişimciyi harekete geçirerek İÇLİ KÖFTEM markasının hikâyesini başlattı.


Urfa tesislerimizde %100 el yapımı olarak ürettiğimiz bu kadim lezzeti, farklı çeşitler ile yeniden yorumlayarak şimdilik Ümraniye’de yakında tüm Türkiye’de istediğiniz an ulaşılabilir kılmak için İÇLİ KÖFTEM markasını oluşturmuş olmanın hazzını yaşamaktayız.


İçli Köftem olarak ürettiğimiz içli köftelerimizin serüveni Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi meralarında doğal ortamda yetiştirilen hayvanlardan sağladığımız karkas etlerle başlıyor. Bu karkas etler tesisimizde özenle işlendikten sonra ürünlerimizde kullanmak üzere hazırlanıyor. Urfa isodu olarak bilinen pul biberi her yıl Şanlıurfa’nın Harran Ovasında yetişen taze urfa biberlerini kurutarak, tamamen el yapımı ve hiç bir katkı maddesi kullanmadan özenle hazırlıyoruz. Bulgurundan isoduna, etinden cevizine kadar kullandığımız malzemelerin tamamının doğal olması bizim lezzet sırrımız.