Menu
Your Cart

İçli Köfte

İçli köfte, ince kıyma, kırık buğday (bulgur), soğan ve çeşitli baharatlar eklenerek yapılan bir Doğu Akdeniz yemeğidir. Orta Doğu’da çok popüler bir yemek olan içli köfte, Arap mutfağında yuvarlak manasını taşıyan “Kibbeh (Arapça: كبة)”, Mısır’da “Kobeiba”, Kıbrıs’ta “Koupes”, Ermenistan’da “Kuefteh” olarak bilinmektedir. Ülkemizde, Mardin, Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Adıyaman, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Batman, Osmaniye, Hatay, Malatya, Elazığ, Tunceli yörelerinin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

İçli köfte tarihinin -kesin olmayıp- M.Ö. 800’lü yıllara, Geç Hititler Dönemine uzandığı tahmin edilmektedir. II. Dünya Savaşı sırasında içli köfteyle tanışan İngiliz askerleri yemeği “Suriye Torpidosu” olarak adlandırmışlardır. 

Bazı bölgelerde yuvarlak, bazı bölgelerde de oval formda hazırlanan içli köfte, iki farklı yöntemle servise hazır hale getirilir. İlki haşlama yöntemidir; bu yöntemle pişirilen içli köfte hafif olur. Diğer yöntem ise kızartmadır; bu yöntemle hazırlanan içli köfte diğer kızartmalarda olduğu gibi çıtır çıtır bir yapıya bürünür ve haşlamaya nazaran daha ağırdır. İçli köftenin yapımı zahmetli olduğu için bugüne kadar özel gün yemeği ve sıcak aperatif sınıfında yer almıştır.

İçli Köftem ailesi olarak hedefimiz;  bu kadim ve bugüne kadar erişilmesi zor olan lezzeti, istenildiği an hem pişmiş, hem de donuk olarak siz değerli müşterilerimizin sofralarını süslemesini sağlamaktır.

İçli Köftem Ailesi olarak, et ve/veya hayvansal gıdaları tüketemeyenleri de düşünerek, 9 farklı içerikle hazırladığımız içli köftelerimizi sizlerin beğenisine sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ürünlerimizde hiçbir katkı maddesi bulunmamaktadır. Ürünlerimizin tamamı el yapımı olarak özenle hazırlanmaktadır.